Young Car Mechanic 2021 – międzynarodowa rywalizacja zakończona

W dniach 21 i 22 sierpnia siedmiu najlepszych młodych mechaników z siedmiu różnych europejskich państw konkurowało o tytuł Young Car Mechanic 2021. Były to dwa dni pełne rywalizacji, emocji, ale również wzajemnego szacunku i przyjaźni. Kto okazał się najlepszy i jakie zmiany czekają ten konkurs?


IV edycja międzynarodowego konkursu Young Car Mechanic dobiegła końca. Jest to projekt, który został stworzony po to, aby wspierać młodych mechaników i pomóc im wejść w realia pracy dla branży motoryzacyjnej. Łącznie w tegorocznych eliminacjach wzięło udział ponad 3000 uczniów z ponad 250 szkół. W finale podziwiać mogliśmy 7. najlepszych, którzy już w finałach krajowych wykazali się ogromnymi umiejętnościami, wiedzą i zaangażowaniem. To czysta przyjemność móc podziwiać ich sprawność przy pracy na żywo – mówi Sebastian Baber, Menedżer ds. Szkoleń z Inter Cars SA.

W międzynarodowym Finale Young Car Mechanic, który ponownie odbył się Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Cząstkowie Polskim, wzięli udział uczniowie z Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Polski i Węgier. W ciągu dwóch dni mieli oni do wykonania 10 praktycznych zadań, przygotowanych przez organizatora we współpracy z partnerami wydarzenia. Musieli m.in. przeprowadzić diagnostykę i naprawić nowoczesny silnik Diesla, wymienić olej oraz pasek rozrządu,  wyregulować układ oczyszczania spalin, a także we właściwy sposób zdiagnozować i wymienić uszczelkę pod głowicą.

Mam przyjemność obserwować ten konkurs od samego początku i widzę, jak on się zmienia i rozwija. Z roku na rok  poziom umiejętności uczestników rośnie, a organizatorzy nabierają doświadczenia w jego przygotowaniu i prowadzeniu, więc nie widzę innej możliwości, aby za rok projekt nie stał na jeszcze wyższym poziomie. Ta inicjatywa to bardzo ważne przedsięwzięcie dla całej branży motoryzacyjnej, ale również dla Inter Cars. Poprzez zadania konkursowe pokazujemy nowe technologie serwisowania pojazdów i oczekiwania pracodawców przyszłym mechanikom , którzy już wkrótce będą stanowili o sile naszego rynku.  Z tym większą przyjemnością widzę, jak chętnie we współpracę przy realizacji konkursu angażują się kolejni  partnerzy, za co jestem im serdecznie wdzięczny – mówi Armands Umbraško, menedżer odpowiedzialny za realizację projektu, lider działu marketingu na Łotwie.
 

Silni partnerzy

Young Car Mechanic co roku wspierany jest przez cenione na rynku pojazdów osobowych i ciężarowych marki, dostarczające części zamienne i wyposażenie warsztatów. Każda z nich świadomie,  i z zaangażowaniem wspiera  tworzenie atrakcyjnych form przekazywania aktualnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do serwisowania samochodów.

Partnerami tegorocznego finału międzynarodowego były firmy Bosch, Castrol, ContiTech, Elring, Febi, Mann+Hummel, Meyle, Motoremo, Schaeffler, Valeo oraz ZF Aftermarket. Wsparcie tych firm potwierdza, jak ważne i potrzebne jest to przedsięwzięcie dla branży! Projekt otrzymał również wsparcie unijnego programu Erasmus+.

Dodatkowo, dzięki firmie ZF Aftermarket, młodzi mechanicy wraz z nauczycielami  odbyli bardzo ciekawą podróż na południe Polski, gdzie  eksperci   firmy pokazali i wyjaśnili , jak produkowane są komponenty, z którymi przyjdzie im pracować na co dzień w warsztatach. Czekała na nich też niespodzianka w postaci kolacji, serwowanej na jednym z podziemnych pokładów  Kopalni  Soli „Wieliczka”.

Najlepsi z najlepszych

Tytuł Young Car Mechanic 2021 uzyskał przedstawiciel Węgier -Zsolt  Ölbei z  z Sándor Lukács Technical School of Automotive Industrie and Mechanics - Vocational Centre of Győr, nauczyciel – Péter Őri.
 

Tuż za nim uplasował się reprezentant Polski - Łukasz Pajor  z Zespołu Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu, nauczyciel - Jarosław Adamczyk .

Trzecie miejsce zajął Edvinas Mortunas z  Vilnius School of Automotive Mechanics and Business - Litwa  przygotowywany przez  Vitalija Kabelisa.

Czuję się niesamowicie, nie mogę wyrazić swoich uczuć słowami! Dopóki nie położę się spać i nie obudzę się rano, będę przeżywał te emocje w sobie. Do każdego etapu podchodziłem z nastawieniem, że liczy się tylko zwycięstwo. Od pierwszej chwili dawałem z siebie wszystko i się udało. Udział w tym konkursie to świetna okazja do rozwoju osobistego, polecam go wszystkim uczniom w różnych krajach – mówił tuż po zwycięstwie Zsolt Obei, najlepszy młody mechanik w Europie 2021 roku.
 

Należy jednak podkreślić, że każdy z uczestników wykazał się ogromną dozą zaangażowania i woli  rywalizacji, dlatego żaden z biorących udziału w konkursie zawodników nie wyszedł tego dnia z pustymi rękami. Wszystko dzięki partnerom wydarzenia, którzy przygotowali liczne nagrody, doceniając w ten sposób wszystkich uczestników i ich nauczycieli.

Zgodnie z nową formułą konkursu, kolejny międzynarodowy finał zorganizowany zostanie w kraju z którego pochodzi laureat poprzedniego konkursu. W związku z tym już za rok, młodzi mechanicy, którzy zdecydują się wziąć udział w przedsięwzięciu pojadą na Węgry, skąd pochodzi Zsolt Obei.

Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia z Finału Międzynarodowego zapraszamy do GALERII