Międzynarodowy Finał Young Car Mechanic 2024 – kto został najlepszym Młodym Mechanikiem w Europie?

Międzynarodowy konkurs Young Car Mechanic rok do roku przyciąga do siebie najlepszych młodych mechaników z całej Europy. Jest to dla nich szansa na zweryfikowanie swoich umiejętności i rywalizację o cenne nagrody. Tegoroczny finał odbył się na Litwie, gdzie spotkali się zawodnicy z dziesięciu krajów. Kto okazał się najlepszy?


4 dni pełne emocji 

Trwający cztery dni finałowy etap międzynarodowego konkursu "Young Car Mechanic" rozgrywany na Litwie zakończył się wielkim sukcesem dla Polski. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Oliwer Jeger, który reprezentował ten kraj podczas Międzynarodowego Finału. Drugie miejsce zajął reprezentant Łotwy Egils Ausejs, a trzecie Litwin Sebastijonas Benediktas Čečkauskas. W tym roku w finałowym etapie rywalizowali młodzi mistrzowie motoryzacji z dziesięciu krajów, w których działa firma Inter Cars. W charakterze gości zaproszono jeszcze trzech uczestników z Litwy – ich wyniki nie były wliczane do ogólnej punktacji, ale była to świetna okazja, aby spróbować swoich sił na najwyższym poziomie.

Nagrody w konkursie były równie imponujące, jak umiejętności uczestników. Zwycięzca, Oliwer Jeger, oprócz nagrody pieniężnej otrzymał również sprzęt warsztatowy, który z pewnością pomoże mu w dalszym rozwoju kariery. Nagrody pieniężne i rzeczowe trafiły także do laureatów drugiego i trzeciego miejsca.

Oliwer Jeger, zwycięzca konkursu, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat przygotowań: “Edukacja na najwyższym poziomie w szkole, za którą dziękuję Panu Markowi, była kluczowa. Uczestniczyłem również w licznych szkoleniach, które były nagrodami za moje wcześniejsze osiągnięcia, takie jak kilkudniowe szkolenie z pojazdów o napędzie elektrycznym w centrum VW w Poznaniu i trzydniowe szkolenie w Eindhoven organizowane przez firmę DAF. Moja pasja do motoryzacji zaczęła się dzięki Tacie, który jest mechanikiem z 25-letnim stażem – często razem pracujemy przy samochodach. Polecam każdemu spróbować swoich sił w tej rywalizacji, warto jest mierzyć wysoko!”.

Jego nauczyciel, Pan Marek Pacion, również zaznaczył rolę wsparcia, jakie udzielał uczniom: "Najważniejszą formą wsparcia, jaką dałem Oliwerowi oraz innym uczniom w szkole, to swobodny dostęp do mojej pracowni samochodowej, w której mogli właściwie bez ograniczeń pod moim okiem pracować nad swoimi pomysłami i projektami. Uważam, że najwięcej uczymy się, doświadczając różnych komplikacji i problemów na drodze realizacji wybranego zadania. Poszukiwanie rozwiązania problemu, a następnie jego rozwiązanie jest bardzo cennym doświadczeniem i daje dużo satysfakcji."

Armands Umbrasko, menedżer odpowiedzialny za rozwój projektu Young Car Mechanic, podkreślił znaczenie konkursu: “Kiedy mówimy o poziomie uczestników, powinniśmy patrzeć na każdy kraj indywidualnie. Dużo bardziej znaczące jest porównywanie średnich wyników poszczególnych krajów z roku na rok. Kiedy dziesięciu najlepszych młodych mechaników z dziesięciu krajów spotyka się w finale, musimy pamiętać o dużym znaczeniu czynników osobistych – poziom stresu, nastrój, bariery językowe itp. Z roku na rok podnosimy poziom konkursu i to jest super!  W tym roku oprócz oficjalnych uczestników, warto wspomnieć o udziale dwóch młodych dziewczyn, które choć uczestniczyły jako goście, były bardzo zaangażowane i nie odstawały poziomem od reszty uczestników.”

Mechanika samochodowa jest dla wszystkich

W tym roku, oprócz oficjalnych uczestników, należy wspomnieć o udziale dwóch młodych dziewcząt, które studiują mechanikę samochodową na Litwie. Obie panie wykazały się głębokim zrozumieniem i wysokim poziomem umiejętności w tych samych zadaniach, co chłopcy. Poprzez ten konkurs organizatorzy chcieliby zachęcić więcej dziewcząt ze wszystkich uczestniczących krajów do aktywnego udziału we wszystkich etapach konkursu i rzucenia wyzwania chłopcom!

Dodatkowe atrakcje

Podczas wizyty w Wilnie grupa partnerów konkursu miała okazję poznać od podszewki funkcjonowanie Vilnius Auto Mechanic and Business School. Przedstawiciel szkoły oprowadził gości po placówce, tłumacząc zasady kształcenia i metody przygotowywania młodych mechaników do pracy w zawodzie. Mieli oni również możliwość podziwiania Wilna podczas przejażdżki autobusem bez dachu, słuchając opowieści o historii miasta i kraju.

Z kolei uczestnicy konkursu, czyli uczniowie, mieli okazję spróbować swoich sił w innych zadaniach, m.in. w jeździe gokartami i zwiedzaniu miasta autobusem turystycznym. Nauczyciele opiekujący się uczniami mogli skosztować tradycyjnych litewskich potraw, odwiedzić muzeum starych samochodów (Auto Muziejus Vilnius) oraz wziąć udział w wyścigu gokartów razem z uczniami.

Głównym punktem programu był udział w projekcie New Old Car. Grupa wymieniała części w samochodzie, który później zostanie wysłany na Ukrainę. 

Projekt New Old Car

W tym roku w projekcie Young Car Mechanic pojawił się nowy element - projekt New Old Car. Jego ideą jest nadanie drugiego życia używanym samochodom poprzez połączenie wysiłków uczestników konkursu, ich nauczycieli, Partnerów projektu i organizatorów.

Samochodem wybranym do tego projektu był Hyundai i20 z 2016 roku, a wszyscy zaangażowani specjaliści dokonali w nim szeregu znaczących ulepszeń - zamontowali nowe tarcze i klocki hamulcowe, wymienili olej w silniku i skrzyni biegów, paski, a także wymienili żarówki i wycieraczki.

"To doskonały sposób na stworzenie praktycznej wartości podczas konkursu umiejętności. Ta praca nie trafi tylko do arkuszy oceny zadań konkursowych, ale samochód zostanie odnowiony i ulepszony, aby mógł zostać przekazany na cele charytatywne i przeżyć swoje drugie życie!": podsumował główny organizator międzynarodowego finału na Litwie Andrius Zilenas.

O konkursie

Kolejna edycja Międzynarodowego Finału Young Car Mechanic odbędzie się w Zagrzebiu, w Chorwacji. Możemy spodziewać się nowoczesnych zadań związanych z nowymi technologiami w motoryzacji, a także zadań dotyczących pojazdów ciężarowych, które utrzymują swoją pozycję w agendzie konkursu.

Young Car Mechanic to konkurs dedykowany młodym, utalentowanym mechanikom samochodowym, który ma na celu promowanie zawodu oraz rozwijanie umiejętności praktycznych i teoretycznych uczestników. W tym roku do rywalizacji stanęło ponad 8200 uczniów z 460 szkół technicznych. Łączna pula nagród w konkursie wynosiła aż 75 000 euro i  została rozdzielona między uczniów, nauczycieli oraz szkoły.

Organizację konkursu wspierają renomowane firmy z branży motoryzacyjnej, takie jak: ZF Group, Bosch, Schaeffler, Meyle, Shell, febi, Continental, Elring, Filtron, Varta, Valeo, NRF, Milwaukee, Delphi oraz MotoRemo.

Więcej informacji o konkursie znajdziesz na stronach youngcarmechanic.pl oraz youngcarmechanic.com.