Międzynarodowy konkurs "Young Car Mechanic 2023" odbył się na Węgrzech, u zwycięzców poprzedniego finału, i podobnie jak w poprzednich latach, reprezentant tego kraju zdobył główną wygraną. O ile dwa zwycięstwa w konkursie o takiej skali można uznać za zbieg okoliczności, o tyle trzeci triumf wśród dziesięciu krajów każe się zastanowić, w czym tkwi sekret szkolnictwa zawodowego na Węgrzech, które zabiera punkty pozostałym państwom europejskim?


Tegoroczne wyniki międzynarodowego konkursu to niemalże déjà vu (coś wcześniej widzianego - z francuskiego), ponieważ w 2021 roku, kiedy Węgry przystąpiły do konkursu "Young Car Mechanic", kolejność trzech najlepszych drużyn była taka sama jak w tym roku - z triumfującymi Węgrami, a następnie Polską i Litwą. O ile jednak w 2021 r. rywalizacja o tytuł najlepszego mechanika samochodowego odbywała się z udziałem uczestników ze szkół technicznych i zawodowych z siedmiu krajów europejskich, w ubiegłym roku - z dziewięciu, o tyle w tym roku, po dołączeniu do konkursu Grecji, młodzi mechanicy samochodowi z dziesięciu krajów starli się w mechanicznych zmaganiach.

Armands Umbraško, kierownik międzynarodowego finału projektu "Young Car Mechanic 2023" i szef działu marketingu "Inter Cars Latvija", podkreśla, że zwycięstwo Węgrów było zdecydowane, chociaż średni poziom wszystkich uczestników międzynarodowego konkursu był bardzo zbliżony do siebie.

Walka między finalistami jest zawsze bardzo zacięta, a ten rok nie był wyjątkiem. W pierwszej trójce, uczestników zajmujących drugą i trzecią pozycję dzieliło od zwycięzcy jedynie 11 punktów (506 i 517). Ponieważ liczba punktów zdobytych przez obu zawodników na drugim miejscu była równa, decydujący okazał się czas poświęcony na wykonanie zadań.  Łączny czas reprezentanta Polski w obu dniach zawodów wyniósł 5:57:09, natomiast reprezentanta Litwy - 6:18:10.

 

Grecki debiutant z miłą niespodzianką

Tegoroczny debiutant - Grecja - sprawił miłą niespodziankę już podczas organizacji swojego pierwszego krajowego finału, a także w międzynarodowym finale, gdzie występ reprezentanta Grecji był niezwykły.. Chociaż w klasyfikacji generalnej zajął piąte miejsce, było jedno kryterium, według którego znacznie wyprzedził wszystkich innych zawodników. "Zgodnie z regulaminem i formatem konkursu, zadania są przygotowywane w języku angielskim, ale część tekstu jest tłumaczona również na język ojczysty finalistów. Grecy byli jedynymi uczestnikami, którzy ogłosili, że nie potrzebują tłumaczenia. Taka postawa jest godna szacunku i naśladowania. Mamy nadzieję, że jest to kierunek, do którego będziemy dążyć w przyszłości.

 

Gdzie odbędzie się międzynarodowy finał w przyszłym roku? Napięcie nadal nie ustępuje 

Zwycięzca jest znany, ale pozostała jeszcze jedna intrygująca sprawa. Mianowicie, które państwo będzie gościć uczestników międzynarodowych zawodów w przyszłym roku? Zgodnie z regulaminem konkursu powinny to być Węgry, gdyż wielki finał organizowany jest zgodnie z zasadą konkursu piosenki Eurowizji - państwo triumfatora gości zwycięzców konkursów krajowych. Nie jest jednak wykluczone, że Węgrzy ponownie odmówią organizacji zawodów finałowych w przyszłym roku i dadzą szansę innemu krajowi. Według Armandsa Umbraško, organizacja międzynarodowego finału oznacza zarówno poważną odpowiedzialność, jak i dodatkową pracę dla osób zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia. "Węgierscy koledzy mówią: tak, zasłużyliśmy na to i powinniśmy zorganizować to wydarzenie, ale czy zorganizowanie ich w innym kraju nie będzie miało jedynie pozytywnego wpływu na ich rozwój?". 

W przypadku zmian w wyborze miejsca organizacji międzynarodowych zawodów, będzie to albo wyjątek od reguły, albo regulamin zostanie zmieniony na potrzeby przyszłorocznego finału.

Bez względu jednak na to, gdzie odbędą się międzynarodowe zawody, jedno jest pewne - odbędą się! Finał tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu "Young Car Mechanic 2023" już za nami, a wkrótce rozpoczną się przygotowania do kolejnych edycji krajowych.