Young Car Mechanic i Fundacja Inter Cars - razem wspieramy rozwój!

Young Car Mechanic to konkurs stworzony dla młodych adeptów mechaniki samochodowej. Jest to już 7. Edycja konkursu, którego krajowy finał odbędzie się 20-21 maja 2023 roku. Poznaliśmy listę szkół, których uczniowie będą rywalizować o tytuł najlepszego młodego mechanika, a także gwarantowane nagrody. Warto wspomnieć, że nad projektem czuwa Fundacja Inter Cars, której misją jest wspieranie bezpiecznej i odpowiedzialnej mobilności.


Europejski konkurs Young Car Mechanic jest szansą dla uczniów techników i branżowych szkół samochodowych na zbudowanie własnej ścieżki kariery opartej o pasje i zainteresowania związane z mechaniką i mechatroniką samochodową. Celem Young Car Mechanic jest również budowanie w społeczeństwie pozytywnego wizerunku zawodu mechanika samochodowego, podnoszenie kompetencji, a także znalezienie młodych talentów tego sektora branży motoryzacyjnej.

Do krajowego finału tegorocznej edycji konkursu dostało się dziesięcioro uczniów z poniższych szkół:

  • Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim
  • Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie
  • Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
  • Zespół Szkół Samochodowych w Nowym Sączu
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu
  • Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu
  • Zespół Szkół nr 7 w Katowicach
  • Zespół Szkół Politechnicznych w Śremie

Dziesiątka finalistów zawalczy o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz o szansę na reprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Dla każdego z finalistów Fundacja Inter Cars ufundowała nagrody w postaci jednorazowego stypendium w wysokości 1000 zł na rozwój talentów i zainteresowań każdego z uczniów. Najlepsze 3 osoby, które znajdą się na podium krajowej edycji konkursu, otrzymają od Fundacji także iPady PRO.

Fundacja Inter Cars od początku swojego działania wspiera rozwój młodych ludzi zainteresowanych motoryzacją. Prowadzimy autorski program stypendialny Akcelerator skierowany do uczniów techników i szkół branżowych, wspieramy studentów kierunków technicznych, więc nasze zaangażowanie w konkurs Young Car Mechanic jest naturalnym krokiem w rozwoju naszych działań. Chcielibyśmy docenić zaangażowanie młodych ludzi poprzez ufundowanie im stypendium, a dodatkowo dać im szansę na rozwój swoich pasji i zainteresowań. – mówi Katarzyna Orlikowska, koordynatorka programów stypendialnych w Fundacji Inter Cars. 

Tegoroczny, 7. krajowy finał zorganizowany zostanie w dniach 20 -21 maja w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie przy ulicy Szczęśliwieckiej 56.

Konkurs wspierany jest przez wiodących dostawców i producentów części. Sponsorami konkursu są: Bosch, Continental, Elring, Febi, Mann-Filter, Meyle, Schaeffler, Shell, Varta oraz ZF Aftermarket.